Ministerstvo obrany ČR "STARKOM a DAPH z dílny VVÚ získaly Zlatý IDET, v armádách NATO téměř nemají konkurenci"

„Je to veliká čest, že se našim pracovníkům tohoto ocenění dostalo. V historii veletrhu IDET je to poprvé, kdy odborná komise udělila dvě ceny jednomu vystavovateli,“ podotkl Pavel Čuda.

Vývoj DAPH, vysoce citlivého detektoru nervově paralytických látek, trval tři roky, v úzké spolupráci s Armádou ČR. Její specialisté průběžné výsledky oponovali a také prováděli vojskové zkoušky systému.

Přístroj umožňuje extrémně citlivou detekci smrtelně nebezpečných nervově paralytických látek, jako je Sarin, Soman, VX a dalších. Pro vojáky ideální jsou jeho mechanická a klimatická odolnost, kompaktní rozměry, nízká hmotnost a nízké energetické nároky.

„DAPH vyniká extrémně nízkým detekčním limitem, který dokáže zachytit stopové množství nebezpečné látky a poskytuje tak jednoznačné výhody při včasné detekci smrtelného nebezpečí,“ uvedl Čuda s tím, že rovněž detekuje nervově paralytické látky, jež se obtížně vypařují a představují tak vysoké kontaktní riziko a pomáhá také při ochraně osob, které dlouhodobě pobývají v zamořených prostorech.

Podle Čudy je řešení přístroje unikátní a v současnosti nemá konkurenci v aliančních armádách. DAPH prošel velmi náročnými vojskovými zkouškami a je ve výzbroji Armády ČR. „V současnosti se s ním počítá pro doplnění detekční výbavy nových lehkých obrněných průzkumných vozidel S-LOV-CBRN, která pro průzkumné CBRN jednotky Armády ČR rovněž dodává VVÚ."

STARKOM, neboli Stavebnicový rušič komunikační, je vysoce mobilní komunikační rušič na podvozku T-815 8x8 s balistickou a protiminovou odolností.

Pancéřovaná Tatra osázená několika stožáry s anténními systémy například dokáže rušit rádiovou komunikaci protivníka, jeho systémy velení a řízení vojsk, leteckou komunikaci, spojení prostřednictvím mobilních telefonů nebo globální družicový polohový signál (GNSS).

Výcvik na STARKOM v únoru absolvovali specialisté elektronického boje, rušič už je zaveden do výzbroje Armády ČR a 532. prapor elektronického boje má k dispozici první z osmi kusů. Zbývající budou dodány do konce tohoto roku.

„Koncepce prostředku a příprava výroby se opírala o celou řadu předchozích výzkumných a vývojových projektů v rámci programů obranného výzkumu a vývoje Ministerstva obrany ČR. Na projektu se také podílí řada českých subdodavatelů,“ upřesnil Čuda, podle něhož výrobek svoji koncepcí představuje zcela unikátní řešení, které vzbuzuje velký zájem u specialistů armád NATO.

Článek "STARKOM a DAPH z dílny VVÚ získaly Zlatý IDET, v armádách NATO téměř nemají konkurenci" byl uveřejněn 5.6.2023 na webu Ministersta obrany České republiky - Informační servis - Zpravodajství.